خانه / خبر / چهارشنبه “عید فطر” است

چهارشنبه “عید فطر” است

سيدمحسن قاضي ميرسعيد عضو كميته علمي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، اظهار داشت: هلال ماه، غروب امروز دوشنبه در كل دنيا فقط در آمريكاي جنوبي با چشم غيرمسلح ديده مي‌شود و دليل آن هم اين است كه ارض دايرةالبروجي ماه، جنوبي است و معمولا در نيمكره جنوبي بهتر از نيمكره شمالي قابل رؤيت است.

وي افزود: در جنوب آمريكاي مركزي و جنوب غربي آفريقاي جنوبي هلال ماه با ابزار قابل رؤيت است ولي در ساير نقاط جهان مثل آسيا، اروپا، استراليا، آمريكاي شمالي و آفريقا به جز بخشي كه ماه قابل رؤيت است، هلال ماه تحت هيچ شرايطي رؤيت نخواهد شد.

قاضي ميرسعيد تصريح كرد: در ايران هلال ماه در شب دوشنبه در تمام پهنه كشور زودتر از خورشيد غروب مي‌كند و از اين رو قابل رؤيت نيست ولي غروب فردا هلال ماه در اكثر نقاط دنيا از جمله در كشورمان مشروط به داشتن افق شفاف و بي‌غبار، با چشم غيرمسلح قابل رؤيت است.

وي با اشاره به تفاوت وضعيت ماه در منتهي‌اليه شمالي كشور تا منطقه جنوبي كشور توضيح داد: در مناطق شمالي وقتي خورشيد غروب مي‌كند، ارتفاع هلال ماه از افق 3.5 درجه است، در صورتي كه در منتهي‌اليه جنوبي هنگام غروب خورشيد، ارتفاع هلال ماه به 8 درجه مي‌رسد و لذا رؤيت ماه در مناطق شمالي كشور نيازمند افق تميز و صاف است و هر‌چه از شمال به سمت جنوب مي‌رويم،‌ هلال ماه راحت‌تر ديده مي‌شود.

عضو كميته علمي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري گفت: پس از غروب سه‌شنبه بخش درخشان ماه قابل توجه است و نور آن در افق انعكاس مي‌يابد و هلال ماه در پهنه ايران با چشم غيرمسلح رؤيت مي‌شود و بر اين اساس روز چهارشنبه نهم شهريور، اول ماه شوال است.

قاضي ميرسعيد خاطرنشان كرد: آغاز يك ماه به اتمام آن ربطي ندارد و ماه يا 29 يا 30 روز است و هيچ گاه ماه 28 يا 31 روزه نمي‌شود.

وي بر همين اساس متذكر شد كه اگر دوشنبه يازدهم مرداد ماه، در ايران ماه رمضان آغاز مي‌شد يا به اشتباه از آن روز ماه رمضان را آغاز مي‌كرديم، امكان نداشت امروز (دوشنبه) ماه رؤيت شود و اگر ماه رمضان به جاي سه‌شنبه از روز دوشنبه آغاز شده بود، باز هم ماه رمضان فردا 30 روزه تمام مي‌شد اما اكنون 29 روزه تمام مي‌شود.

عضو كميته علمي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري در بخش پاياني اين گفت‌وگو در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص علت طولاني شدن فرايند اعلام رؤيت ماه و اعلام عيد در برخي مقاطع اظهار داشت: اكيپ‌هاي تخصصي استهلال هر ساله در آستانه ماه رمضان و ماه شوال به صورت سازمان يافته براي رؤيت هلال ماه در سراسر كشور مستقر مي‌شوند.

وي افزود: امسال نيز اين اكيپ‌ها فردا (سه‌شنبه) در نقاط مختلف كشورمان استقرار خواهند يافت و به محض دريافت گزارش از سوي آنها، گزارش‌ آنها مورد بررسي قرار مي‌گيرد و در صورت تأييد رهبر معظم انقلاب، از سوي ايشان عيد اعلام مي‌شود.

قاضي ميرسعيد خاطرنشان كرد: خورشيد در تابستان دير غروب مي‌كند و اختلاف ساعت بين شرق و غرب كشور نيز يك ساعت است و هنگامي كه اكيپ ستاد استهلال در يك منطقه رؤيت هلال ماه را اعلام مي‌كنند، با تك تك آنها صحبت مي‌شود و گزارش تهيه و آن گزارش تقديم مقام معظم رهبري مي‌شود تا ايشان تأييد كنند و اين كار زمان‌بر است اما هر‌چه تعداد گزارشات معتبر بيشتر باشد، مدت اين فرايند كاهش مي‌يابد.