خانه / پزشکی / دل درد کودکان بيش از ۱۰۰ علت دارد

دل درد کودکان بيش از ۱۰۰ علت دارد

به تازگي ششمين همايش گوارش کودکان با هدف بررسي بيماري هاي شايع گوارش در کودکان برگزار شد. در اين همايش درباره بيماري هاي شايع کودکان نظير سوءتغذيه، اسهال، دل درد، يبوست، بيماري سي اف، اخلاق پزشکي و انتقال خون بحث و تبادل نظر شد و استادان و متخصصان درباره آلرژي، بيماري هاي خوني و عفوني ، جراحي کودکان و جراحي مغز و اعصاب به ايراد سخنراني پرداختند و پانل عرضه کردند.درباره برخي از محورهاي همايش مطالبي را گردآوري کرده ايم که از نظرتان مي گذرد.

عوارض ابتلا به اسهال

کاهش آب بدن، ابتلا به عفونت و سوءتغذيه از مهم ترين عوارض ابتلا به اسهال است. دکتر علي اکبر سياري دبير علمي ششمين همايش بيماري هاي شايع گوارش و کبد کودکان با بيان اين مطلب به ايسنا مي گويد: در گذشته بيماري اسهال در ايران بسيار شايع بود و طبق آمارها در سال ۱۳۶۴، ۳۴ هزار کودک زير ۴ سال براثر اسهال فوت مي کردند. اما در حال حاضر به علت بهبود تغذيه کودک با شير مادر، افزايش بهداشت محيط، با سواد شدن مادران و بهبود دسترسي به خدمات پزشکي شيوع اسهال کم شده به گونه اي که در آخرين آمارها ميزان مرگ و مير ناشي از اسهال در ايران به ۲ هزار مورد در سال کاهش يافته است. بايد دانست حدود ۱۰ درصد کودکان مبتلا به اسهال مقاوم مي شوند و ابتلا به روتاويروس، ميکروب هاي شيگلا، سالمونلا، ايکولا و وبا از شايع ترين دلايل ابتلا به اسهال محسوب مي شود. سياري با بيان اين که اين ميکروب ها از طريق آب وغذاي آلوده به بدن وارد مي شود، اظهار مي دارد: استفاده از آب و غذاي سالم ، شستن دست ها پيش از مصرف غذا باعث کاهش ابتلا به اسهال حاد مي شود. با آموزش هاي ساده نيز مي توان از عوارض ابتلا به بيماري کاست.به عنوان نمونه لازم است مادران به کودک مبتلا به اسهال آب زياد و محلول اوآراس بخورانند زيرا در بيشتر موارد اسهال حاد به درمان دارويي نياز ندارد.

هم چنين سوءتغذيه که به صورت تدريجي بروز پيدا مي کند ممکن است باعث کاهش قد،وزن و ابتلا به اسهال و عفونت هاي تنفسي در کودکان شود.به طور کلي بايد گفت گاهي اوقات رشد کودک کند مي شود و اين وضعيت بسيار شايع است اما گاهي توقف رشد ۲ سال طول مي کشد که بايد پزشک اين موضوع را مورد بررسي قرار دهد. بهترين راه پيشگيري از سوءتغذيه کودک، استفاده از ابزارهاي اندازه گيري قد، وزن، دور سر و منحني استاندارد رشد است و مادر و پزشک مي توانند ميزان رشد کودک را بر اين اساس ارزيابي کنند. نکته مهم اين است که کودکان مبتلا به سوءتغذيه ۸ برابر بيش از ديگر کودکان در معرض خطر مرگ قرار دارند.

انواع دل درد در کودکان

خوب است بدانيد ۸۰ درصد دل دردهاي کودکان ناشي از مشکلات روحي و رواني است. دکتر احمد خداداد فوق تخصص گوارش کودکان با بيان اين نکته به ايسنا مي گويد: اين دل دردها در دسته بيماري هاي روان تني قرار مي گيرد. اين نوع دل درد در حقيقت ناشي از کمبود توجه به کودک است. دل دردهايي با منشاء روحي بيشتر براي کودکاني رخ مي دهد که در محيط هاي پراسترس خانوادگي قرار دارند و همراه با دل درد، سردرد، حالت تهوع، رنگ پريدگي و سرگيجه نيز دارند. بيماري اين کودکان به محيط زندگي وابسته است و معمولا يک نفر از اعضاي خانواده هم همين مشکل را دارد. وي اضافه مي کند: عرق نعناع يا روغن نعناع و داروهاي آرام بخش مانند استامينوفن براي التيام درد شکمي موثر است.هم چنين دکتر سياري درباره انواع دل درد کودکان مي گويد: دل درد کودکان به ۲ دسته حاد و مزمن تقسيم مي شود. کودک در دل درد حاد به صورت ناگهاني احساس درد در ناحيه شکم مي کند و کودک و مادر زمان شروع دل درد را به خاطر مي آورند. اين نوع دل دردها حداکثر ۲ هفته به طول مي انجامد. برخي از دل دردها نيز به عمل جراحي منجر مي شود که آپانديسيت از شايع ترين آن هاست. گاهي در هم رفتن روده در دوران شيرخوارگي باعث دل درد حاد مي شود و گاهي فتق در ناحيه کشاله ران باعث بروز اين نوع دل درد مي شود.

در نوع اول، کودک با جيغ از خواب مي پرد و شروع به استفراغ مي کند و ممکن است مدفوع خوني داشته باشد. در فتق ناحيه کشاله ران بخشي از روده کوچک از جدار شکم بيرون مي آيد و هنگام سرفه و گريه برجسته مي شود. وي با بيان اين که حدود ۴ تا ۵ درصد از مراجعان به متخصصان اطفال و ۳۰ درصد از مراجعان به فوق تخصص گوارش را مبتلايان به دل درد تشکيل مي دهند، تصريح مي کند: دل درد مزمن ممکن است بيش از ۲ ماه طول بکشد و از نظر علت به ۲ دسته تقسيم مي شود؛ عضوي و غيرعضوي، که پزشک پس از شناسايي دقيق علت آن به درمان مي پردازد.همچنين دکتر غلامرضا خاتمي، رئيس انجمن گوارش کودکان در گفت وگو با خراسان درباره شايع ترين بيماري هاي گوارش در کودکان تصريح مي کند: دل درد به همراه اسهال و يبوست از شايع ترين اختلالات گوارش است که کودکان به آن مبتلا مي شوند. در اين همايش پزشکان و متخصصان درباره اين عوارض بحث و تبادل نظر کردند.

دل درد ۱۰۰ علت دارد

نکته اين جاست که عارضه اي مثل دل درد در کودکان بيش از ۱۰۰ علت دارد؛ از اين رو که در شکم انسان احشاء متعددي مثل معده، روده، طحال، لوزالمعده، کليه و مثانه وجود دارد که در کودکان اين بيماري ها با درد شکم تظاهر پيدا مي کند. بنابراين براي تشخيص علت اصلي دل درد بايد ديگر نشانه هاي کودک و سابقه بيماري او را جويا شويم. متخصص در ابتدا بايد از سابقه بيماري هاي مختلف کودک يا ضربه احتمالي به شکم کودک مطلع شود. اگر کودکي سابقه جراحي داشته باشد، ممکن است سال ها بعد به دل درد دچار شود يا کودکي که ضربه شديدي به شکمش خورده ممکن است چند ماه بعد دچار دل درد ناشي از کيست لوزالمعده شود.دکتر خاتمي ادامه مي دهد: از سابقه که بگذريم، بايد بپرسيم که دل درد با چه نشانه هاي ديگري همراه است. اگر همراه تب و استفراغ است، پزشک مشکوک به آپانديسيت مي شود. اگر همراه با مدفوع خوني است بايد پيچ خوردگي روده را در نظر گرفت. اگر دل درد با استفراغ صفراوي همراه است بايد نگران انسداد روده بود. بنابراين علايم همراه با دل درد به تشخيص نوع دل درد و درمان سريع آن کمک زيادي مي کند. گاهي در تشخيص دل درد بايد به سن کودک توجه کرد. به عنوان مثال کودک ۴ ساله اي که از دل درد شکايت و استفراغ مي کند، ممکن است در معرض ترکيدگي آپانديسيت باشد چون در اين سن اين عارضه شايع تر است. اما کودک ۱۲ ساله اي که همراه با دل درد، اسهال خوني دارد ممکن است به کوليک زخمي مبتلا شده باشد. کودک زير يک سال که گاهي دل پيچه شديد مي گيرد و ساعتي بعد ساکت است ممکن است دچار پيچ خوردگي روده شده باشد.دکتر خاتمي با اشاره به اين که متاسفانه بيشتر والدين در مواجهه با دل درد کودکان فقط به انگل فکر مي کنند در صورتي که انگل فقط يکي از ۱۰۰ علت دل درد در کودک است، مي گويد: در چنين شرايطي والدين بارها و بارها داروهاي ضد انگل را به کودک مي خورانند بدون اين که بهبودي در وضعيت کودک حاصل شود. بنابراين توصيه اکيد ما اين است که حتما به پزشک متخصص مراجعه و براي درمان فرزندشان اقدام کنند. گاهي ممکن است علت دل درد کوليک باشد که نوزادان دچار آن مي شوند و اغلب والدين از آن شکايت دارند. کوليک علل متفاوتي دارد از جمله آلرژي به شير پاستوريزه که از طريق شير مادر به کودک منتقل مي شود و نوزاد را دچار بي تابي شديد مي کند. بيشتر کودکان يک دوره کوليک دارند که علت واضحي ندارد و پس از چند ماه به خودي خود خوب مي شود.

گردآوری : گروه اینترنتی ببینین . کام

منبع : khorasannews.com