پست ثابت فروشگاه

دل درد کودکان بیش از ۱۰۰ علت دارد

4,694

به تازگی ششمین همایش گوارش کودکان با هدف بررسی بیماری های شایع گوارش در کودکان برگزار شد. در این همایش درباره بیماری های شایع کودکان نظیر سوءتغذیه، اسهال، دل درد، یبوست، بیماری سی اف، اخلاق پزشکی و انتقال خون بحث و تبادل نظر شد و استادان و متخصصان درباره آلرژی، بیماری های خونی و عفونی ، جراحی کودکان و جراحی مغز و اعصاب به ایراد سخنرانی پرداختند و پانل عرضه کردند.درباره برخی از محورهای همایش مطالبی را گردآوری کرده ایم که از نظرتان می گذرد.

عوارض ابتلا به اسهال

کاهش آب بدن، ابتلا به عفونت و سوءتغذیه از مهم ترین عوارض ابتلا به اسهال است. دکتر علی اکبر سیاری دبیر علمی ششمین همایش بیماری های شایع گوارش و کبد کودکان با بیان این مطلب به ایسنا می گوید: در گذشته بیماری اسهال در ایران بسیار شایع بود و طبق آمارها در سال ۱۳۶۴، ۳۴ هزار کودک زیر ۴ سال براثر اسهال فوت می کردند. اما در حال حاضر به علت بهبود تغذیه کودک با شیر مادر، افزایش بهداشت محیط، با سواد شدن مادران و بهبود دسترسی به خدمات پزشکی شیوع اسهال کم شده به گونه ای که در آخرین آمارها میزان مرگ و میر ناشی از اسهال در ایران به ۲ هزار مورد در سال کاهش یافته است. باید دانست حدود ۱۰ درصد کودکان مبتلا به اسهال مقاوم می شوند و ابتلا به روتاویروس، میکروب های شیگلا، سالمونلا، ایکولا و وبا از شایع ترین دلایل ابتلا به اسهال محسوب می شود. سیاری با بیان این که این میکروب ها از طریق آب وغذای آلوده به بدن وارد می شود، اظهار می دارد: استفاده از آب و غذای سالم ، شستن دست ها پیش از مصرف غذا باعث کاهش ابتلا به اسهال حاد می شود. با آموزش های ساده نیز می توان از عوارض ابتلا به بیماری کاست.به عنوان نمونه لازم است مادران به کودک مبتلا به اسهال آب زیاد و محلول اوآراس بخورانند زیرا در بیشتر موارد اسهال حاد به درمان دارویی نیاز ندارد.

هم چنین سوءتغذیه که به صورت تدریجی بروز پیدا می کند ممکن است باعث کاهش قد،وزن و ابتلا به اسهال و عفونت های تنفسی در کودکان شود.به طور کلی باید گفت گاهی اوقات رشد کودک کند می شود و این وضعیت بسیار شایع است اما گاهی توقف رشد ۲ سال طول می کشد که باید پزشک این موضوع را مورد بررسی قرار دهد. بهترین راه پیشگیری از سوءتغذیه کودک، استفاده از ابزارهای اندازه گیری قد، وزن، دور سر و منحنی استاندارد رشد است و مادر و پزشک می توانند میزان رشد کودک را بر این اساس ارزیابی کنند. نکته مهم این است که کودکان مبتلا به سوءتغذیه ۸ برابر بیش از دیگر کودکان در معرض خطر مرگ قرار دارند.

انواع دل درد در کودکان

خوب است بدانید ۸۰ درصد دل دردهای کودکان ناشی از مشکلات روحی و روانی است. دکتر احمد خداداد فوق تخصص گوارش کودکان با بیان این نکته به ایسنا می گوید: این دل دردها در دسته بیماری های روان تنی قرار می گیرد. این نوع دل درد در حقیقت ناشی از کمبود توجه به کودک است. دل دردهایی با منشاء روحی بیشتر برای کودکانی رخ می دهد که در محیط های پراسترس خانوادگی قرار دارند و همراه با دل درد، سردرد، حالت تهوع، رنگ پریدگی و سرگیجه نیز دارند. بیماری این کودکان به محیط زندگی وابسته است و معمولا یک نفر از اعضای خانواده هم همین مشکل را دارد. وی اضافه می کند: عرق نعناع یا روغن نعناع و داروهای آرام بخش مانند استامینوفن برای التیام درد شکمی موثر است.هم چنین دکتر سیاری درباره انواع دل درد کودکان می گوید: دل درد کودکان به ۲ دسته حاد و مزمن تقسیم می شود. کودک در دل درد حاد به صورت ناگهانی احساس درد در ناحیه شکم می کند و کودک و مادر زمان شروع دل درد را به خاطر می آورند. این نوع دل دردها حداکثر ۲ هفته به طول می انجامد. برخی از دل دردها نیز به عمل جراحی منجر می شود که آپاندیسیت از شایع ترین آن هاست. گاهی در هم رفتن روده در دوران شیرخوارگی باعث دل درد حاد می شود و گاهی فتق در ناحیه کشاله ران باعث بروز این نوع دل درد می شود.

در نوع اول، کودک با جیغ از خواب می پرد و شروع به استفراغ می کند و ممکن است مدفوع خونی داشته باشد. در فتق ناحیه کشاله ران بخشی از روده کوچک از جدار شکم بیرون می آید و هنگام سرفه و گریه برجسته می شود. وی با بیان این که حدود ۴ تا ۵ درصد از مراجعان به متخصصان اطفال و ۳۰ درصد از مراجعان به فوق تخصص گوارش را مبتلایان به دل درد تشکیل می دهند، تصریح می کند: دل درد مزمن ممکن است بیش از ۲ ماه طول بکشد و از نظر علت به ۲ دسته تقسیم می شود؛ عضوی و غیرعضوی، که پزشک پس از شناسایی دقیق علت آن به درمان می پردازد.همچنین دکتر غلامرضا خاتمی، رئیس انجمن گوارش کودکان در گفت وگو با خراسان درباره شایع ترین بیماری های گوارش در کودکان تصریح می کند: دل درد به همراه اسهال و یبوست از شایع ترین اختلالات گوارش است که کودکان به آن مبتلا می شوند. در این همایش پزشکان و متخصصان درباره این عوارض بحث و تبادل نظر کردند.

دل درد ۱۰۰ علت دارد

نکته این جاست که عارضه ای مثل دل درد در کودکان بیش از ۱۰۰ علت دارد؛ از این رو که در شکم انسان احشاء متعددی مثل معده، روده، طحال، لوزالمعده، کلیه و مثانه وجود دارد که در کودکان این بیماری ها با درد شکم تظاهر پیدا می کند. بنابراین برای تشخیص علت اصلی دل درد باید دیگر نشانه های کودک و سابقه بیماری او را جویا شویم. متخصص در ابتدا باید از سابقه بیماری های مختلف کودک یا ضربه احتمالی به شکم کودک مطلع شود. اگر کودکی سابقه جراحی داشته باشد، ممکن است سال ها بعد به دل درد دچار شود یا کودکی که ضربه شدیدی به شکمش خورده ممکن است چند ماه بعد دچار دل درد ناشی از کیست لوزالمعده شود.دکتر خاتمی ادامه می دهد: از سابقه که بگذریم، باید بپرسیم که دل درد با چه نشانه های دیگری همراه است. اگر همراه تب و استفراغ است، پزشک مشکوک به آپاندیسیت می شود. اگر همراه با مدفوع خونی است باید پیچ خوردگی روده را در نظر گرفت. اگر دل درد با استفراغ صفراوی همراه است باید نگران انسداد روده بود. بنابراین علایم همراه با دل درد به تشخیص نوع دل درد و درمان سریع آن کمک زیادی می کند. گاهی در تشخیص دل درد باید به سن کودک توجه کرد. به عنوان مثال کودک ۴ ساله ای که از دل درد شکایت و استفراغ می کند، ممکن است در معرض ترکیدگی آپاندیسیت باشد چون در این سن این عارضه شایع تر است. اما کودک ۱۲ ساله ای که همراه با دل درد، اسهال خونی دارد ممکن است به کولیک زخمی مبتلا شده باشد. کودک زیر یک سال که گاهی دل پیچه شدید می گیرد و ساعتی بعد ساکت است ممکن است دچار پیچ خوردگی روده شده باشد.دکتر خاتمی با اشاره به این که متاسفانه بیشتر والدین در مواجهه با دل درد کودکان فقط به انگل فکر می کنند در صورتی که انگل فقط یکی از ۱۰۰ علت دل درد در کودک است، می گوید: در چنین شرایطی والدین بارها و بارها داروهای ضد انگل را به کودک می خورانند بدون این که بهبودی در وضعیت کودک حاصل شود. بنابراین توصیه اکید ما این است که حتما به پزشک متخصص مراجعه و برای درمان فرزندشان اقدام کنند. گاهی ممکن است علت دل درد کولیک باشد که نوزادان دچار آن می شوند و اغلب والدین از آن شکایت دارند. کولیک علل متفاوتی دارد از جمله آلرژی به شیر پاستوریزه که از طریق شیر مادر به کودک منتقل می شود و نوزاد را دچار بی تابی شدید می کند. بیشتر کودکان یک دوره کولیک دارند که علت واضحی ندارد و پس از چند ماه به خودی خود خوب می شود.

گردآوری : گروه اینترنتی ببینین . کام

منبع : khorasannews.com

مطالب مشابه

جدیدترین مطالب

برچسب:

تاریخ ارسال مطلب : ۲۹ام خرداد, ۱۳۹۰ | دسته: پزشکی
پست ثابت فروشگاه

فروش ویژه با تخفیف 50% فقط به تعداد محدود
 
 
بدون عمل جراحی و هزینه گزاف کوچکترین و زیباترین دماغ جهان را داشته باشید
 

خرید پستی

توضیحاتی در باب نویسنده
ببینین


نمی توانید برای این مطب نظری ارائه فرمایید

اندروید
قالب وبلاگ
گردنبند دو قلب


بستن