خانه / عکسهای معماری / بزرگ‌ترين اشتباهات معماري جهان +عکس

بزرگ‌ترين اشتباهات معماري جهان +عکس

تهران امروز: شاهكارهاي معماري در سراسر دنيا هر يك داستان‌ها براي گفتن دارند اما در اين ميان هستند آثاري كه جز «فاجعه» نام ديگري برازنده شان نيست.
مجموعه لوتوس ريورسايد، شانگهاي


سال 2009 يكي از بلوك‌هاي اين مجموعه كه متشكل از تعداد زيادي ساختمان است فروريخت. ساخت و ساز ضعيف و نبود برنامه‌ريزي مناسب در هنگام ساخت از جمله دلايل اين سقوط عنوان شد. ساختمان اين بلوك در زمان سقوط تقريبا كامل و بسياري از ساختمان‌ها هم فروخته شده بود. نتيجه طبيعي اين حادثه اين بود كه مردم پول خود را طلب كنند.

آكواريوم دوبي

اين آكواريوم كه در مركز خريد سرپوشيده (مال) دوبي واقع شده است، 33 هزار نوع ماهي و كوسه را در خود جاي داده است. سال گذشته ميلادي، مسئولان اين آكواريوم متوجه نشتي در بخشي از آكواريوم شدند. در پي اين اتفاق فروشگاه‌ها ها تعطيل شدند و اجازه حضور مردم در آنجا داده نشد تا اينكه 6 نفر غواص به آنجا رفته و مشكل را برطرف كردند.

گنبد ميلنيوم، لندن

اين گنبد كه به علامت آغاز قرن جديد ساخته شد، 1/25 ميليارد دلار هزينه براي لندن داشت. با اين وجود توفيق چنداني در جذب گردشگر نداشت. به عبارت ديگر استقبال آنقدر بد بود كه اين گنبد يك‌سال تعطيل بود.

هتل ريوگ يانگ، كره شمالي

اين هتل 105 طبقه‌اي كه ساخت آن از سال 1987 آغاز شد، در پيونگ يانگ واقع شده است. ساخت اين هتل يك‌بار متوقف و در سال 1992 از سر گرفته شد اما تاكنون ساخت آن تكميل نشده است. دليل اين ناتمامي مشكلات مربوط به روش ساخت، مواد و كمبود بودجه اعلام شده است. ساخت اين هتل سال 2008 يك‌بار ديگر آغاز شده است.

متز سيتي فيلد، كوئينز نيويورك

اين ورزشگاه در سال 2009 افتتاح شد. كل هزينه اتمام اين بنا 900 ميليون دلار شد، اما‌ به رغم اين هزينه گزاف، ساختمان و امكانات رفاهي آن چنگي به دل نمي‌زند. از جمله اشكالات اين ورزشگاه مي‌توان به خرابي آسانسورها، نشت آب و جاري شدن سيل اشاره كرد.

منطقه كانگباشي در شهر اوردوس چين

فلسفه بوجود آمدن اين منطقه حفاظت از منابع طبيعي و جلوگيري از گسترش بيابان در منطقه اوردوس بود. اما ساختمان‌سازي براي يك ميليون نفر هم نتوانست از تبديل شدن اين منطقه به شهري غريب و دور افتاده جلوگيري كند، چراكه تنها 20 تا 30 هزار نفر سكنه اين شهر هستند.

ورزشگاه المپيك آتن، يونان

اين استاديوم كه براي المپيك 2004 آتن ساخته شد، 11 ميليارد دلار خرج روي دست برگزاركنندگان گذاشت. المپيك هم در آن برگزار شد اما حالا بسياري از بخش‌هاي آن خالي و بي‌استفاده باقي مانده است.

برج خليفه، دوبي

اين برج كه پيش از اين برج دوبي نام داشت، بزرگ‌ترين بناي ساخت دست بشر است. اگرچه اين برج خرج بسيار زيادي داشت، اما در سال 2010 ساخت آن به پايان رسيد. اما به‌رغم پول هنگفتي كه خرج آن شد، مشكلات مربوط به برق و روشنايي گريبان اين برج را گرفت و بليت‌هاي بخش چشم انداز اين برج هنوز هم فروخته نمي‌شود.

گردآوری : گروه اینترنتی ببینین . کام

منبع : تهران امروز