خانه / خبر / بازیگر برنده ‎اسکار در 88 سالگی ‎درگذشت +عکس

بازیگر برنده ‎اسکار در 88 سالگی ‎درگذشت +عکس

به گزارش خبرآنلاین، این بازیگر خوش‌سیما که در 79 سالگی به خاطر بازی در یک نقش کوتاه، اما مهم در اولین فیلم «اسپایدرمن»‌ بار دیگر مورد توجه قرار گرفت، روز شنبه یک روز پس از تولد 88 سالگی خود بر اثر کهولت سن درگذشت.

کلیف رابرتسن عموما از نقش‌های سینمایی خود بهتر بود و در 1968 برای بازی در فیلم «چارلی» به نقش یک عقب‌مانده ذهنی که پس از عمل جراحی به طور موقت بهبود پیدا می‌کند، برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شد.

رابرتسن این نقش را در تلویزیون هم بازی کرد. او پیش از دریافت اسکار حدود دو دهه در تئاتر، تلویزیون و سینما حضوری فعال داشت.

چارلی

کلیف رابرتسن برای بازی در فیلم «چارلی» برنده اسکار شد

یکی دیگر نقش‌های ماندگار رابرتسن نقش جان اف. کندی جوان در نسخه سینمایی «پی‌تی 109» (1963) بود که فیلمی درباره تجربیات رئیس جمهور آینده آمریکا در دوران جنگ جهانی دوم است. کندی خودش او را برای این نقش انتخاب کرد.

فیلم‌های سینمایی «پیک‌نیک» و «The Best Man»، نسخه تلویزیونی «روزهای شراب و گل‌های رز» و یکی از اپیزودهای سریال «بازی» که به خاطر آن برنده جایزه امی شد، از دیگر آثار مطرح رابرتسن است که متولد سال 1923 در لس آنجلس بود.

رابرتسن در دهه 1970 در فیلم‌های سینمایی «سه روز کندور» ساخته رابرت ردفورد و «وسوسه»‌ به کارگردانی برایان دی پالما و چند پروژه تلویزیونی مانند «واشینگتن: پشت درهای بسته»، «خانه پدرم» و «مرد بدون کشور» نقش‌های خوبی داشت.

کلیف رابرتسن به نقش جان اف. کندی در صحنه‌ای از فیلم «پی‌تی 109»

موقعیت کاری رابرتسن در هالیوود در سال 1977 به هم ریخت و این زمانی بود که افشاگری‌های او درمورد یک چک جعلی 10 هزار دلاری که از سوی دیوید بگلمن، رئیس قدرتمند استودیو کلمبیا به نامش صادر شده بود، ارتباطش با چهره‌های متنفذ هالیوود را خدشه‌دار کرد.

او از اف‌بی‌آی و اداره‌های پلیس بربنک و بورلی هیلز خواست موضوع را پیگیری کنند و این رسوایی چیزی نبود که برای دست اندرکاران هالیوود قابل تحمل باشد. بگلمن در اواسط دهه 1990 خودکشی کرد.

رابرتسن در سه دهه اخیر بیشتر در تلویزیون فعال بود. او سال 2002 در «اسپایدرمن»‌ نقش بن عموی پیتر پارکر را بازی کرد که قتل او لحظه‌ای تاثیرگذار در زندگی ابرقهرمان جوان است. او در قسمت دوم و سوم «اسپایدرمن»‌ در صحنه‌های فلاش‌بک حضور داشت.

گردآوری : گروه اینترنتی ببینین . کام

منبع : خبرآنلاین